Aby dziecko było grzeczne

Większość dzieci ma problemy z właściwym zachowaniem. Potrafią wystawić na próbę cierpliwość nawet najbardziej opanowanego rodzica. Mogą to być problemy z:

  • wykonywaniem poleceń,
  • zachowaniem odpowiednim do sytuacji,
  • kulturalnym zwracaniem się do dorosłych.

Obowiązkiem rodzica, jest pomóc dziecku uporać się z tymi problemami.

Oto kilka sposobów jak poprawić niewłaściwe zachowania dziecka:

Jeżeli dziecko nie lubi zmian, należy wcześniej przygotować je do ich nadejścia. (Umawiamy się z dzieckiem , że bajki ogląda pół godziny, a potem idzie spać. Konsekwentnie przestrzegamy umowy.)

Gdy dziecko jest bardzo ruchliwe, należy zapewnić mu dużo ruchu.

(Codziennie organizujemy dziecku zabawy ruchowe na świeżym powietrzu i w domu. A po ich zakończeniu siadamy z dzieckiem na kilka minut i czytamy mu lub gramy z nim w grę planszową, stopniowo wydłużając czas spokojnego siedzenia.)

Jeżeli dziecko ma napady złości i na wszystko mówi nie, należy pomóc mu się uspokoić i konsekwentnie wymagać wykonania polecenia.

(Proponujemy dziecku, policz do dziesięciu i głośno liczymy razem z nim lub by wzięło kilka głębokich oddechów. Pytamy czemu jest takie smutne, rozmawiamy z nim przez chwilę i prosimy by wykonało to o co prosiliśmy. Konsekwentnie dążymy do wykonania naszego polecenia.)

Gdy dziecko nieodpowiednio odnosi się do dorosłych, należy dać mu dobry przykład i pokazać jak prawidłowo odnosić się do dorosłych.

,,Łatwiej zapobiegać niż leczyć” –  aby uniknąć kłopotów z nieodpowiednim zachowaniem się dziecka, należy od najmłodszych lat wdrażać mu zasady dobrego zachowania i wymagać od niego odpowiedzialności za swoje postępowanie.