Do Betlejem nie jest wcale tak daleko…

DSC05605Czas Świąt Bożego Narodzenia to niezwykły, magiczny, a przede wszystkim przesycony głęboką symboliką okres. To czas miłości, radości, przebaczania, ale także okazja do rodzinnych spotkań, refleksji i zadumy. To święta, które każą ludziom stawać się lepszymi. Boże Narodzenie to symbol narodzin miłości. Taki refleksyjny charakter miała tegoroczna inscenizacja jasełek, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły.

„Do Betlejem nie jest tak daleko… Ono jest na odległość ludzkiego serca…”

Takimi słowami przekonywali nas uczniowie podczas programu poetycko- muzycznego. Scenariusz tych wyjątkowych jasełek odbiegał nieco swoją treścią od tradycyjnego przedstawienia o tematyce Bożonarodzeniowej.

W pierwszej części była gwiazda Betlejemska, Trzej Królowie szukający narodzonego Zbawiciela oraz Anioły, które budziły pasterzy. Druga część to obraz człowieka zagubionego we współczesnym świecie. Ten problem przedstawiono z punktu widzenia dziecka. Ukazane w przedstawieniu zetknięcie wszechogarniającej miłości Zbawiciela z zagubioną przez współczesnych ludzi umiejętnością okazywania uczuć, zmusza nas do zastanowienia- czy nasi najbliżsi znajdują dla nas czas, kiedy tego potrzebujemy. Często tylko raz w roku, właśnie przy wigilijnym stole uświadamiamy sobie, że rodzinne więzi są najcenniejszą wartością. W tym magicznym dniu stać nas nawet na przyjęcie do grona najbliższych samotnego człowieka. „Przecież do Betlejem nie jest tak daleko…ono jest na odległość ludzkiego serca, na odległość myśli, na odległość otwartych szeroko ramion i na odległość otwartej dłoni. Każdego dnia można tu dojść”.

Możemy przygotować się do Świąt robiąc zakupy, szukając prezentów, ubierając pięknie choinkę, ale jeżeli nie odnajdziemy w swoim sercu prawdziwego Betlejem z żywym Nowonarodzonym Jezusem, to nie możemy mówić o prawdziwym świętowaniu Bożego Narodzenia.

Uczniowie naszej szkoły potrafili nam w przejmujący i trafiający do serc sposób przekazać te ważne myśli. Pojawiły się łzy wzruszenia, występ nagrodzono gromkimi brawami. W skromnej dekoracji, z pięknymi kolędami i pastorałkami w tle można było poczuć i zrozumieć sens Bożego Narodzenia.

Wszystkim życzymy, abyśmy nie tylko na święta byli dla siebie uprzejmi i radośni, ale starali się każdego dnia choćby drobnym gestem, słowem, uśmiechem dawać dowód na to, jak bardzo zależy nam na innych.

← Powrót