„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym

(Winston Churchill)

Tymi słowami premiera Wielkiej Brytanii  kończy się film, który  w czwartek 20 września br. uczniowie naszej szkoły z klas VI- VIII obejrzeli w artKinie w Krośnie. Film powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera i przedstawia losy polskich lotników z Dywizjonu 303, walczących w bitwie o Anglię. Wyczyny kapitana Witolda Urbanowicza, podporucznika Jana Zumbacha, podporucznika Witolda Łokuciewskiego, czy porucznika Ludwika Paszkiewicza zapierały dech w piersiach. Początkowo wyśmiewani i niedoceniani stali się legendą. Nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. W ramach RAF Dywizjon 303 nie miał sobie równych. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach w czasie bitwy o Anglię, ale pokazuje również życie prywatne polskich asów przestworzy.

Ten seans był dla uczniów kinową lekcją historii. Dostarczył im nie tylko rozrywki, ale skłonił młodzież do refleksji nad historią Polski –  trudną, ale i budzącą dumę narodową. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości – „Rok dla Niepodległej”. Polscy piloci stoczyli heroiczną walkę o wolność swojego kraju. W okupowanej ojczyźnie pozostawili swoje rodziny. Wiedzieli, że przegrana Niemców będzie końcem ich dominacji w Europie i będzie dowodem na to, iż można ich pokonać. Patriotyzm lotników z Dywizjonu 303 może być wzorem do naśladowania, ich działania zmieniły losy nie tylko bitwy o Anglię, ale też całej II wojny światowej.

Wyjazd do kina skłonił uczniów do dyskusji nad historią, obudził w nich ciekawość poznawczą, wywołał pozytywne wrażenia.

← Powrót