DZIEŃ LUDZI BEZDOMNYCH 14 KWIECIEŃ 2021r

Są w kalendarzu takie dni, na które niespecjalnie zwracamy uwagę.

Nie chcemy angażować się w żadną akcję na rzecz jakiegoś bezdomnego, który nie dość, że wygląda odrażająco, to oczywiście nas namierzył i znowu wyciąga tę brudną rękę w naszym kierunku. W takiej chwili życzymy sobie, aby poszedł, a najlepiej zniknął. Szybko dajemy coś na odczepnego lub pozostajemy głusi na jego mistrzowski bełkot. Krótko mówiąc nie lubimy jak ktoś taki psuje nam naszą perspektywę.

Moi drodzy! Dzień Ludzi Bezdomnych to taki  czas, kiedy należy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na tę osobę bezdomną, przede wszystkim,  jak na człowieka. Różne traumatyczne, decyzje i  sytuacje życiowe  oraz okoliczności mogły przyczynić się do tego, że ten człowiek pozostaje na bocznym torze marginesie życia społecznego. Bezdomni na świecie to nie tylko mężczyźni, to także kobiety i dzieci.

Warto przy tej okazji wspomnieć społeczników i ludzi wielkiego serca, którzy zajęli się bezdomnymi w Polsce. Jeden z nich to Marek Kotański założyciel ,,MONAR-u,” i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności, drugi to  Krzysztof  Cybruch,  twórca honorowego tytułu  ,, Przyjaciela Ludzi Bezdomnych”.

W Warszawie są wystawione  pojemniki do których  można wg listy włożyć potrzebne rzeczy.

W Krośnie  działa Towarzystwo Pomocy  na rzecz św. Brata Alberta dla ludzi dotkniętych bezdomnością.

Pamiętajmy! Nasza  obojętność wobec bezdomności jest postawą nieetyczną. Dorośli, dajmy właściwy  przykład naszym dzieciom.

Uczniu, sam możesz zaangażować się i dać dobry przykład, biorąc udział w konkursach np. literackim lub plastycznym.

Wszystkie informacje dotyczące konkursów znajdują się na stronie internetowej www.bratalbert.org w zakładce konkursy dla dzieci i młodzieży.

 

                                                                 Alicja Dobosz, pedagog szkolny.

← Powrót