III Interdyscyplinarny Konkurs „Odkrywamy Średniowiecze”

DSC06388 W dniu 21 kwietnia uczennice naszej szkoły: Amanda Zawisza i Aleksandra Świeboda wzięły udział w III Konkursie Interdyscyplinarnym „Odkrywamy Średniowiecze” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Andrychowie i Średniowieczną Warownię w Inwałdzie przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Miał na celu rozwijanie zainteresowań humanistycznych oraz pogłębianie wiedzy o historii i kulturze Polski średniowiecznej.

Turniej przebiegał w trzech etapach. Pierwszy, to preeliminacje, na które nadesłano prace z blisko 400 szkół.. Komisja wybrała 100 najlepszych, a ich autorzy zostali zakwalifikowani do II etapu i zaproszeni do Inwałdu. Wśród najlepszych znalazła się również praca historyczno- literacka autorstwa naszych uczennic – legenda pt. „O tajemniczym blasku z piersi Władysława Łokietka”.

II etap, międzywojewódzki, odbywał się w Średniowiecznej Warowni w Inwałdzie i składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą z zakresu historii Polski (od 960 do 1492), kultury, nauki i sztuki Średniowiecza oraz znajomością lektury „Gniewko syn rybaka”. Po napisaniu testu wyłoniono dziesięciu najlepszych zawodników, którzy rywalizowali w turnieju „Jeden z dziesięciu”. Mimo że nasze uczennice nie stanęły na podium, wróciły do domu zadowolone po dniu pełnym wrażeń. Po napisaniu testu mogły do woli korzystać z atrakcji Warowni i Parku Miniatur, a także z Parku Rozrywki, dzięki czemu spotkały smoka, poznały średniowieczne zabawy, sprawdziły swoje umiejętności w chacie kowala, garncarza i tkacza, zwiedziły zbrojownię i salę tortur, a także pełną strasznych zakamarków egipską piramidę. Mogły pobłądzić w zielonym labiryncie, przeżyć seans w kinie 5D, a na koniec odzyskać siły dzięki pysznemu obiadowi.

Dziewczynki wykazały się ogromną wiedzą, a wysiłek, który włożyły w przygotowanie do konkursu, na pewno będzie procentował w przyszłości. Gratulujemy i już teraz czekamy na kolejną edycję konkursu.

← Powrót