Kubusiowi przyjaciele natury

Urszula Buczyńska – Bolanowska

W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła przystąpiła do projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to ogólnopolski program edukacyjny poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. Uczniowie biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dlaczego warto jeść owoce i warzywa.

🙂

W ramach realizacji programu edukacyjnego Kubusiowi Przyjaciele Natury klasa III uczestniczyła w pierwszym etapie zajęć pod hasłem-Dbam o rośliny i zwierzęta – nawet te najmniejsze. Uczniowie dowiedzieli się co to jest natura, jak zostać Kubusiowym Przyjacielem Natury, jak dbać o rośliny, jaką rolę pełnią zwierzęta w przyrodzie – nawet te najmniejsze. Dzieci dostały Karty Sprawności Kubusiowego Przyjaciela Natury. Będą wykonywać kolejne polecenia i zbierać stemple. Przekształcały rysunek w krajobraz przedstawiający naturę dorysowując różne elementy.  

Klasa II dowiedziała się skąd prąd bierze się w kontakcie. Dzieci dyskutowały dlaczego prąd trzeba oszczędzać i w ogóle dlaczego należy chronić dary natury. Wszyscy uczniowie postanowili oszczędzać energię w swoich domach.

Kubuś zwrócił naszą uwagę na hasła dotyczące oszczędzania wody. Spoglądaliśmy na globus i zobaczyliśmy, że większość Ziemi jest pokryta morzami i oceanami. Więc jak jest naprawdę z tą wodą? Czy należy ją oszczędzać? Czy można ją czymś zastąpić? Jak dbać o wodę i używać jej w rozsądny sposób? Kubuś przedstawił wyniki raportów dotyczących stanu wód na świecie. Są bardzo zasmucające. Każdego roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych na świecie umierają ludzie. Żyjąc w Europie, nie odczuwamy na co dzień problemu niedoboru czy zupełnego braku wody. Jeszcze nie! Jednak zasoby wody kurczą się, dlatego ważne jest oszczędzanie wody.

🙂

Kubusiowi przyjaciele natury wykonywali plakaty reklamujące picie soków przecierowych i spożywanie musów owocowych. Kolejne zajęcia były po prostu pyszne. Sami robiliśmy soki przecierowe z jabłek, pomarańczy, winogron i mandarynek. Nauczyliśmy się obsługi sokowirówki i z pomocą pani sok polał się strumieniem do kubeczków. Było pysznie i zdrowo.

Na koniec przygód z Kubusiem otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu Kubusiowych Przyjaciół Natury. Jeszcze stempelki na dłoniach na znak przyjaźni, zapewnienie o tym, że będziemy dbać o zdrowie i żegnamy się z Kubusiem, ale nie z jego przetworami.

😀