Na tropie podkarpackich legend

All-focusUczniowie naszej szkoły, uczestniczący w projekcie Erasmus+, wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Odrzykonia. Celem wyjazdu było zwiedzenie najbliżej położonych miejsc, związanych z legendami regionalnymi. Młodzież naszej szkoły już od roku realizuje projekt Erasmus+ „Dawno, dawno temu…Europejskie dzieci razem”. Uczniowie poznawali baśnie i legendy regionalne, gromadzili wiedzę na temat ciekawych miejsc turystycznych regionu i opowieści z nimi związanych. W dniu 21 września br. w słoneczny poranek  dotarli do Odrzykonia i zwiedzili ruiny zamku. Poznali także legendy związane z kamienieckim zamczyskiem: o koniu obdartym ze skóry, o karlicy Kasi, czy też o tajemniczych drzwiach, które ukazują się tylko raz w roku – w Wielkanoc. Starsi uczniowie przypomnieli sobie również historię zwaśnionych rodów, właścicieli zamku, na kanwie tych wydarzeń powstała znana polska komedia – „Zemsta” Aleksandra Fredry.

Dużo niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczniom wizyta w sali tortur. W miarę słuchania opowieści przewodnika na ich twarzach malowały się uczucia zaciekawienia, niedowierzania, strachu, przerażenia, ulgi. Najodważniejsi postanowili „wypróbować” niektóre katowskie akcesoria, aby lepiej wyobrazić sobie wydarzenia sprzed wieków i poczuć dreszczyk emocji.

Kolejnym ciekawym miejscem w najbliższej okolicy Zamku Kamieniec jest rezerwat Prządki. Uczniowie ochoczo wspinali się po skałach o oryginalnych kształtach, zaglądali do tajemniczych zakamarków. Wyobraźnia podsuwała im ciekawe pomysły, niektórzy tworzyli własne opowieści, szukali skarbów. Chwilą wytchnienia było słuchanie różnych wersji legend o Prządkach, które przygotowali uczniowie. Słuchacze porównywali opowieści, wybierali najciekawszą historię, szukali elementów wspólnych. We wszystkich wersjach występuje motyw kobiet zamienionych w skały za karę, ponieważ nie uszanowały świętego dnia i przędły w niedzielę.

Po trudach wspinaczki uczniowie relaksowali się i nabierali sił przy ognisku i pieczonej kiełbasce. Po smacznym posiłku odczytywali kolejne legendy regionalne, związane z Podkarpaciem. Były to: historia Białej Damy, która ukazuje się w zamku Sobień, legenda o Kamieniu Leskim, opowieści o skarbach Łopiennika i czerwonych skałach na Bukowym Berdzie, wyjaśnienie skąd wzięła się Czarna Dama w zamku w Lesku i inne.

Opowieści te obudziły ciekawość uczniów. Wrócili z wycieczki radośni, zadowoleni, postanowili, że na pewno jeszcze tu wrócą. Już planują kolejne wyprawy do miejsc opisanych w legendach. Uświadomili sobie, jak wiele ciekawych miejsc znajduje się w naszym regionie.

← Powrót