Narodowe czytanie w naszej szkole

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.Również w bieżącym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły dołączyli do tej akcji. Spotkanie odbyło się 6 września w gronie uczniów klas IV – VIII.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji – zaproponowali osiem tytułów: Dobra paniElizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażakówBruno Schulza, OrkaWładysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wronyStefana Żeromskiego, SachemHenryka Sienkiewicza, SawaHenryka Rzewuskiego.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą życiu i twórczości  autorów nowel, a następnie poznali problematykę wybranych utworów. Później odczytali fragmenty wskazanych tekstów.

Młodzież słuchała z dużym zainteresowaniem. Wszystkie prezentowane utwory stanowią  kanon literatury polskiej.Teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

← Powrót