Narodowe czytanie w naszej szkole

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Również w bieżącym roku uczniowie naszej szkoły z kl. V- VIII dołączyli do tej akcji.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

W tym roku ze względu na zalecenia związane z pandemią nie spotkaliśmy się w szerszym gronie. Uczniowie klasy VIII przygotowali krótką inscenizację wybranej sceny, która rozgrywa się w chacie wdowy. Ich młodsi koledzy z zainteresowaniem obejrzeli nagranie występu uczniów klasy VIII. W czasie lekcji języka polskiego obejrzeli też prezentację poświęconą życiu i twórczości  autora dramatu, a następnie poznali problematykę utworu.

Młodzież słuchała z dużym zainteresowaniem. Podobała im się inscenizacja, dzielili się wrażeniami dotyczącymi kreacji aktorskich. Wielu zaciekawiła treść tego utworu, który należy do kanonu lektur obowiązkowych.

← Powrót