„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”

38W tym roku mija nie tylko 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 110. rocznica napisania „Roty”- znanej polskiej pieśni patriotycznej, która przez wiele lat miała rangę hymnu narodowego. W związku z tym uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie mieli okazję poznać okoliczności powstania tego utworu.

Młodzież zwiedziła dworek oraz budynek „Lamusa”. Zgromadzono tam unikatowe pamiątki związane z życiem i twórczością Marii Konopnickiej. Dworek w Żarnowcu otrzymała poetka w darze z okazji jubileuszu 25 –lecia pracy pisarskiej. Oprócz ekspozycji stałej, uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę czasową pn. „ Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Ekspozycja zorganizowana została w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – „Niepodległa dla wszystkich”. Przybliżono na niej proces odzyskania przez Polskę niepodległości i działalność patriotyczną Marii Konopnickiej ze szczególnym uwzględnieniem „Roty”.

Poetka wielokrotnie podejmowała tematykę patriotyczną w swoich utworach, żywo reagowała na wszelkie formy germanizacji i przemocy wobec Polski. Przykładem są utwory: „Chodziły tu Niemce”, „Do granicy”, „Śpiewnik historyczny”, „Ludziom i chwilom”. Do najważniejszych wierszy patriotycznych Konopnickiej należy napisana w Żarnowcu w 1908 r. „Rota”. Utwór po raz pierwszy w całości ukazał się w listopadzie 1908 r. w „Gwiazdce Cieszyńskiej” oraz w krakowskim piśmie „Przodownica”. Jednakże wersja muzyczna tego wiersza powstała dopiero 2 lata później. Muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor. Po raz pierwszy publiczne zaprezentowanie muzycznej wersji „Roty” miało miejsce w rocznicę 500-lecia zwycięstwa wojsk krzyżackich pod Grunwaldem 15 lipca 1910 roku. Pieśń towarzyszyła wspaniałemu wydarzeniu, jakim było odsłonięcie pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wyjaśnień przewodnika i oglądali zgromadzone na wystawie eksponaty. Wycieczka ta była kolejną okazją do zadumy nad niełatwą, ale jakże bogatą i budzącą dumę  historią naszej ojczyzny..

 

← Powrót