Pierwszaki w Krakowie

20171206_165414W dniach 6,7 grudnia uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w dwudniowej wycieczce, która była nagrodą specjalną w akcji “Drzewko za butelkę”. Organizatorem wycieczki była grupa Orlen Południe. Uczniowie mieszkali w renesansowej willi Decjusza w Krakowie. Brali udział w warsztatach popularyzujących wiedzę o roli pieniądza w historii i współcześnie. Zapoznali się z historią wilii. Poznali wpływ jej właściciela Justusa Decjusza i wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika na wpływ polityki monetarnej państwa Polskiego.
Podczas warsztatów numizmatycznych nauczyli się wybijać „złote dukaty”. Poznali wartość ich mniejszych nominałów: szóstaków, trojaków, groszy, szelągów, ternarów i denarów. Rozpoznawali awers i rewers dukata wprowadzonego za panowania Zygmunta Starego.
Obejrzeli prezentację zbroi, ubioru i etykiety dworskiej. Dzieci chętnie ubierały się w starodawne stroje rycerskie, zadawały pytania prowadzącemu i uczestniczyły w inscenizowanych scenkach walk rycerskich. Wieczorem odwiedził ich św. Mikołaj i obdarował prezentami.
Następnego dnia zwiedzali Krakowski rynek, wysłuchali krakowskiego hejnału, który grany jest na cztery strony świata, obejrzeli Kościół Mariacki, Sukiennice – najstarsze krakowskie „centrum handlowe” perłę renesansowej architektury. Barbakan, przeszli przez Bramę Floriańską, odwiedzili Collegium Maius najstarszą polską uczelnię. Oglądając podziemia dowiedzieli się jak wyglądało życie w Krakowie przed wiekami.

Po tak mile i ciekawie spędzonym dniu wrócili o domu, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

← Powrót