Pokaz historyczny grupy artystycznej Rekonstrukto

DSC03405Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. W dniu 30 listopada 2018 roku gościła u nas Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała pokaz historyczny pn. „Ku Niepodległej”. Była to opowieść o tym, jak na przestrzeni lat Polacy walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Uczniowie przypomnieli sobie wydarzenia związane z insurekcją kościuszkowską, okresem Księstwa Warszawskiego, powstaniem listopadowym i styczniowym, a także fakty dotyczące I wojny światowej.

Podczas spotkania można było obejrzeć stroje z różnych epok: szwoleżera, kosyniera, powstańca czy oficera I brygady Legionów Polskich. Uczniowie podziwiali także kolekcję replik broni używanej przez powstańców i żołnierzy walczących w I wojnie światowej. Atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów była możliwość przymierzania różnorodnych elementów żołnierskich mundurów oraz oglądanie z bliska karabinów, szabli i innych elementów żołnierskiego ekwipunku. Były też zawody w opatrywaniu rannych i wynoszenie rannych na noszach.

Pokaz historyczny to kolejne wydarzenie wpisujące się w obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to ciekawie i pożytecznie spędzony czas. Ta nietypowa, wesoła lekcja historii na pewno utrwaliła i poszerzyła wiedzę naszych uczniów. Mamy nadzieję, że wielu z nich na nowo zainteresuje się historią.

← Powrót