Pamiętamy o Poległych za Ojczyznę

DSC04317Ważnym elementem edukacji społecznej jest uczestniczenie w świętach narodowych oraz zachowanie w pamięci ważnych wydarzeń z historii małej Ojczyzny. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami 9 listopada 2018 r. odwiedzili ,jak co roku, Pomnik 22-Poległych znajdujący się w Jedliczu.

W czasie wycieczki nauczyciele przybliżyli uczniom krótką historię tego miejsca. W lutym 1944 roku gestapo jasielskie rozstrzelało w Jedliczu 22 mężczyzn, najprawdopodobniej więźniów z Jasła, w odwecie za zastrzelenie niemieckiego policjanta. Zwłoki pomordowanych leżały dwa dni na drodze jako przestroga dla ludności. Ciała ofiar złożono do wspólnej mogiły przy drodze do Długiego. Dopiero po wojnie przeniesiono je na cmentarz w Jedliczu.

Nasza szkoła sprawuje opiekę nad tym pomnikiem. Uczniowie zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć Polaków patriotów, pomordowanych przez hitlerowców. Była to cenna lekcja historii. Mamy nadzieję, że rozbudzona ciekawość zainspiruje uczniów do własnych poszukiwań śladów historii w najbliższej okolicy.

← Powrót