Program edukacyjny Nowej Ery eduBudzik

DSC04900Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie uczestników programu edukacyjnego Nowej Ery eduBudzik, realizowanego przy wsparciu Stowarzyszenia Navegadores i Uniwersytetu Dziecięcego. W ramach tego projektu wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa.
Była to niezwykle ciekawa i inspirująca wyprawa.

Pierwszego dnia młodzież odwiedziła Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało pakiet edukacyjny, który ma służyć rozwijaniu twórczych zachowań wśród uczniów oraz przybliżyć dzieciom i młodzieży relikty historii lotnictwa, będące częścią dziedzictwa historycznego Krakowa i Małopolski. Zwiedzający zapoznali się ze współczesną techniką lotniczą, z historią awiacji i obejrzeli zgromadzone tu statki powietrzne. W sali edukacyjnej muzeum uczniowie zobaczyli interaktywne kioski informacyjne, fotele lotnicze, symulator lotu, przekrój samolotu i wiele innych urządzeń, z których mogli skorzystać. Największym powodzeniem cieszył się żyroskop – fotel obracający się we wszystkich płaszczyznach. Zabawa była świetna

Równie ciekawym miejscem okazało się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w podziemiach Rynku Głównego. Ta interaktywna wystawa to prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Uczniowie zobaczyli m.in. pozostałości średniowiecznych kramów kupieckich, średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, fragmenty obuwia i odzieży, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu medaliony i paciorki. Wystawa została wzbogacona ciekawymi makietami, ekranami dotykowymi, hologramami, filmami, odgłosami transakcji handlowych. Dzięki tym nowoczesnym efektom zwiedzający mogli się poczuć jak w średniowiecznym mieście. Na pewno na długo zapamiętają tę nietypową lekcję historii.

Następny dzień młodzież rozpoczęła bardzo aktywnie. Zorganizowano dla nich zajęcia w centrum wspinaczkowym. Dodatkową niespodzianką było spotkanie z Krzysztofem Wielickim – polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą. Jest on piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zachęceni przez sławnego himalaistę uczniowie dzielnie pięli się w górę, pokonywali kolejne przeszkody i zdobywali „szczyty”. Wielu spośród młodych wspinaczy odkryło w sobie nowe talenty i pasje.

Po tak intensywnym wysiłku fizycznym nadszedł czas na wysiłek umysłowy.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Dzieci. Wszyscy obejrzeli specjalny pokaz zatytułowany “Dlaczego mydło myje”? Mali studenci dowiedzieli się, jakie właściwości środków myjących sprawiają, że mydło się pieni i myje, a proszek pierze. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach: młodsze dowiedziały się – Jak brzuch trawi pokarmy? , a starsze – Jak wybuchają wulkany?
Cele programu eduBudzik zostały osiągnięte- wielu uczniów odkryło w sobie radość i pasję uczenia się niezbędną do rozwijania swoich zainteresowań i talentów. Dzieci przekonały się, że nauka może być fantastyczną przygodą.

← Powrót