Projekt „Mieszkam w Polsce – jestem Polakiem”.

DSC00789 W związku ze świętami narodowymi, które obchodzimy w maju, uczniowie naszej szkoły realizowali projekt „Mieszkam w Polsce – jestem Polakiem”. Celem tego przedsięwzięcia było kształcenie postaw patriotycznych i budzenie tożsamości narodowej.

Uczniowie zostali zmotywowani do samodzielnych poszukiwań i przez wiele tygodni pogłębiali swoją wiedzę o Polsce. Przygotowywali prezentacje, uczyli się pieśni patriotycznych, wierszy, poznawali legendy i tańce narodowe. Wszystkie działania zebrano i podsumowano w dniu 27 kwietnia w czasie radosnego świętowania całej społeczności szkolnej.

Najpierw uczniowie starszych klas w trakcie uroczystej akademii przypomnieli swoim młodszym kolegom ważne wydarzenia z historii Polski związane z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież z klasy V zaprezentowała sylwetki znanych Polaków: bohaterów narodowych, artystów, naukowców. Uczniowie najstarsi wykonali projekty przedstawiające najciekawsze miejsca w Polsce, promujące piękno ojczystej przyrody. Czwartoklasiści zaskoczyli wszystkich, gdyż nakręcili film pt. „Mała ojczyzna”. Sami wystąpili w roli reporterów i prezentowali najciekawsze zakątki w Gminie Jedlicze. Przy tej okazji ujawniło się kilka talentów dziennikarskich. Wszyscy chętnie uczyli się polskich tańców narodowych, zatańczyli poloneza, trojaka i krakowiaka.

Uczniowie klas II i III zabrali swoich kolegów w swoistą podróż wzdłuż Wisły od jej źródeł aż do Gdańska. Przedstawili największe polskie miasta położone na szlaku wiślanym, ich zabytki oraz legendy z nimi związane.

Punktem kulminacyjnym, podsumowującym wiele działań, był konkurs: „Co wiem o Polsce?” Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, a nagrodę otrzymali wszyscy – był to słodki poczęstunek.

W naszej szkole w tym dniu mieniło się od barw narodowych, najmłodsze dzieci wykonały biało – czerwone chorągiewki, rozetki i kotyliony. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem, świętowali radośnie i czuli się dumni z tego, że są Polakami.

SP Długie

← Powrót