„Przekażmy sobie znak pokoju”

Wigilijna ulica – opowieść o ludziach z „betonowego chodnika”, zabieganych, zapracowanych, często samotnych. Tę historię opowiedzieli uczniowie naszej szkoły 16 grudnia 2017 roku podczas IV ,,Wieczoru Wigilijnego” zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich, Radę Sołecką w Długiem i Radę Rodziców.Te nietypowe jasełka wzbudziły wśród zebranych refleksję nad tym, czym tak naprawdę są Święta Bożego Narodzenia

Na planie pierwszym, tym bardziej współczesnym, spotkali się: biznesmeni, reporter, kamerzysta, starsze panie, nastolatki, rodzice z córką, gazeciarz i przechodzień. Scena przemieniła się w przedświąteczną ulicę, na której reporter z mikrofonem wypytywał przechodniów o sens świąt Bożego Narodzenia. Pojawili się uczniowie wcielający się w role biznesmenów, prowadzących rozmowy na tematy zawodowe i nie mających czasu dla bliskich, nawet podczas Wigilii. Nastolatki rozmawiały tylko o zakupach świątecznych i prezentach. Staruszki siedzące na przystanku opowiadały reporterowi, że święta to czas przebaczenia, dzielenia się nie tylko opłatkiem, czas, który spędzamy z bliskimi. W trakcie rozmowy reportera z rodziną, jedynie dziecko uznało Boże Narodzenie za bardzo ważne święta.

W drugiej części, na tle betlejemskiej stajenki wystąpili: Maryja, Józef, pasterze i trzej królowie. Reporter dotarł nawet do Świętej Rodziny, by zapytać Bożą Rodzicielkę, kiedy naprawdę jest Boże Narodzenie. Całości dopełniła muzyka oddająca nastrój tej niezwykłej historii, a tradycyjne kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich uczestników spotkania w świąteczny nastrój.

Te jasełka uświadomiły nam, że nie powinniśmy być jedynie niemymi przechodniami, trzeba odkryć w drugim człowieku obecność Chrystusa i z radością oraz prostotą dziecka świętować narodziny Zbawiciela.Często tylko raz w roku, właśnie przy wigilijnym stole uświadamiamy sobie, że rodzinne więzi są najcenniejszą wartością. Dlatego warto zapamiętać przesłanie:

Zawsze ilekroć uśmiechasz się do brata i wyciągasz do niego rękę – jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy niesiesz pomoc zrezygnowanym, zniechęconym, słabym, zawsze, kiedy rozdajesz nadzieję,zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez Ciebie – zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!

← Powrót