Spektakle teatralne dla starszych i młodszych dzieci

img091Dnia 23 maja uczniowie klas IV – VI obejrzeli  inscenizację pt. „Władca wiedzy”.  Spektakl został przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

  • Czy współczesny, multimedialny świat może zastąpić naturalne piękno tego realnego?
  • Dlaczego młodzi ludzie tak chętnie uciekają w wirtualną rzeczywistość?
  • Czy świat wirtualny, wkraczając  tak mocno w realny, nie zagraża rozróżnieniu ich obu?
  • Czy oba światy naprawdę muszą ze sobą konkurować?
  • A gdyby je tak mądrze połączyć?

Oto szereg pytań, na które próbowali sobie odpowiedzieć młodzi ludzie po obejrzeniu tego trzymającego w napięciu widowiska.

Spektakl  zachęcał  do pielęgnowania  ponadczasowych wartości, takich jak: odwaga, prawda, gotowość do poświęceń. Ukazał dzieciom mądrość, która płynie z książek  i Internet jako źródło wszechstronnej wiedzy, uświadamiając, iż należy korzystać z niego z rozwagą, tak, aby nie wpaść w jego cywilizacyjną pułapkę.

„ Władca wiedzy” to historia rodzeństwa, które zbliża wspólna, niebezpieczna i pełna wrażeń przygoda. Siostra rozsądnie               i uczciwie korzysta z wirtualnego świata, jej brat to chłopak zakompleksiony, uciekający w nieprawdziwy świat, który pomaga mu zaakceptować siebie. Aby przetrwać w wirtualnej rzeczywistości, muszą ze sobą współpracować, połączyć siły i wiedzę w słusznej sprawie.

Obserwując zmagania bohaterów z literackimi i wirtualnymi postaciami, przeżywając najważniejsze chwile ich życia, młodzi widzowie mieli okazję lepiej poznać otaczający ich świat i stać się bardziej wrażliwymi na los drugiego człowieka.

Młodsze dzieci obejrzały piękną i wzruszającą bajkę ,,O Krasnoludkach i Sierotce Marysi” w wykonaniu aktorów z tego samego teatru. Klasyczna bajka, czytana przez wiele pokoleń to porcja znakomitej zabawy i wzruszeń. To opowieść o przyjaźni i o tym, że warto walczyć z przeciwieństwami losu. Baśń uczy szacunku do pracy, bezinteresownej pomocy potrzebującym, określa wartości dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi.
Wartka akcja, sugestywna gra aktorów, zagadki, humor, niesamowite efekty teatralne i głębia poruszanej tematyki sprawiły, że uczniowie z uwagą śledzili to, co działo się na scenie.

← Powrót