Spotkanie krajów partnerskich w ramach programu Comenius

DSC07646W dniach 8 – 14 czerwca 2014 r. odbyło się kolejne – trzecie spotkanie krajów partnerskich w ramach realizacji międzynarodowego wielostronnego projektu „The World is Our Playground, Let’s Share Our Games” w programie Comenius.

Szkoła Podstawowa w Długiem gościła grupę nauczycieli  wraz z uczniami oraz koordynatorami projektu – z Hiszpanii Pan Juan Francisco Requejo Jimenez, z Turcji Pani Emel Simsek, z Anglii Pan Nick Nicolaou oraz z Węgier Pani Katalin Dalanics.

Pierwszy dzień nietypowo rozpoczęto od wycieczki po krakowskim rynku. Kolejnym punktem programu była legenda o Smoku Wawelskim, wizyta w Smoczej Jamie oraz Wawel. Dzień ten zakończono w Kopalni Soli w Wieliczce, która zrobiła olbrzymie wrażenie na wszystkich gościach, a dodatkową atrakcją było spożycie posiłku głęboko pod ziemią.

Wtorek był najbardziej emocjonującym dniem dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Długiem, i tych małych i tych starszych, ponieważ w tym dniu odbyło się oficjalne i bardzo wesołe powitanie wszystkich gości w szkole. Po przywitaniu gości piosenką i wirującymi chorągiewkami poszczególnych krajów Pani Dyrektor Elżbieta Leszczyńska powitała wszystkich przybyłych gości przemówieniem w języku angielskim. Zabawy integracyjne, zwiedzanie szkoły i udział w zajęciach poszczególnych klas przybliżył specyfikę i funkcjonowanie polskiej wiejskiej szkoły oraz systemu edukacji w Polsce. Szczególnie integrujące grupę okazały się tańce narodowe zaprezentowane  przez każdy kraj partnerski w Sali Domu Ludowego w Długiem. Wspólna nauka tych tańców pozwoliła poczuć klimat danego kraju oraz zawrzeć pierwsze przyjaźnie.  OSP w Długiem przygotowało w tym dniu niespodziankę – pokaz strażacki wraz z prezentacją sprzętu gaśniczego. Dzień ten zakończono dyskoteką.

Środę rozpoczęto bardzo wcześnie rano wyjazdem do Zakopanego. Tutaj wszystkie kraje mogły zobaczyć stolicę polskich sportów zimowych. Z dreszczykiem emocji obejrzeli „Wielką Krokiew” z najwyższego jej punktu. Przejażdżki kolejką szynową na Gubałówkę i zjazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu dostarczyły kolejnych emocji. W „Karczmie po Zbóju” degustowano regionalne przysmaki przy góralskiej kapeli, która grała specjalnie dla grupy Comenius.

Czwartek był dniem tradycyjnych gier i zabaw oraz tych, które zostały wybrane do projektu. Pierwsze zabawy miały miejsce na hali GOSiR w Jedliczu, gdzie dzieci ćwiczyły gry tureckie, węgierskie, polskie i hiszpańskie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli cieszyła się ścianka wspinaczkowa. Ćwiczenia na hali sportowej i wspólny przemarsz do stadniny koni „Gawęda” Państwa Dominiki i Marcina Korczykowskich  pobudziły apetyty. Tam czekało tradycyjne polskie jadło: pierogi w wielu smakach i  barszcz czerwony. Przejażdżki na koniu, strzelanie z łuku, gra w ringo i rugby dostarczyły dzieciom wielu emocji i niezapomnianych przeżyć. Uwieńczeniem dnia było pieczenie kiełbasek na ognisku.

Ostatnim spędzonym wspólnie dniem był piątek. Rozpoczęto go spotkaniem z Zastępcą Burmistrza Gminy Jedlicze Piotrem Rostkiem w Szkole Ludowej w Żarnowcu. Każdy kraj otrzymał od niego prezenty. Wspólna lekcja historii, nauka kaligrafii oraz zabawa w dawne,  tradycyjne gry dziecięce zakończyła pobyt w naszej gminie.  Kolejką turystyczną przemieszczono się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie wszyscy mieli możliwość aktywnie spędzić czas. Po wspólnym obiedzie na krośnieńskim rynku nadszedł czas pożegnania. Na pocieszenie zostały tylko dalsze rozmowy wideo oraz poczta mailowa z nowymi przyjaciółmi.

Tak atrakcyjny pobyt gości zagranicznych w naszej gminie nie byłby możliwy, gdyby opierał się tylko na środkach finansowych pozyskanych w ramach projektu Comenius. Dlatego w tym miejscu Dyrektor Szkoły Podstawowej w Długiem Elżbieta Leszczyńska i Koordynator Projektu Gabriela Strzelczyk składają serdeczne podziękowania: Zbigniewowi Sanockiemu – Burmistrzowi Gminy Jedlicze, Panu Piotrowi Rostkowi – Zastępcy Burmistrza Gminy Jedlicze, Panu Andrzejowi Czajka –  Prezesowi Zarządu Jedlickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Panu Tadeuszowi Sanockiemu –  Prezesowi Firmy „Splast” Sp. z o.o., Pani Irenie Konopka –  Prezes Gminnej Spółdzielni „SCh” w Jedliczu, Panu Jackowi Gajdzie –  Prezesowi ZPRE “Jedlicze” Sp. z o.o., Panu Januszowi Nagnajewiczowi –  Prezesowi Zarządu Raf – Ekologia Sp. z o.o., Panu Krzysztofowi Zdziarskiemu –  Prezesowi Zarządu Rafinerii Nafty Jedlicze S.A., Panu Panu Robertowi Buratyn  oraz rodzicom uczniów SP w Długiem i firmom: „Domicela” Sp. z o.o., „Wisłok”, „Kon-Bit” z Dobieszyna, „Masarni Wrocanka” za pomoc w zorganizowaniu pobytu zagranicznych gości.

 

← Powrót