Spotkanie z członkami wspólnoty Cenacolo

W ramach realizacji założeń Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego 26 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z członkami Wspólnoty Cenacolo z Poręby Radlnej k. Tarnowa. Wspólnota ta powstała w 1983 roku z inicjatywy zakonnicy Elwiry Petrozzi. Przygarnia młodych ludzi, którzy ulegli nałogom. Na całym świecie prowadzi prawie 60 domów, osobno dla dziewcząt i chłopców. W leczeniu uzależnień nie korzysta ze środków farmakologicznych ani zastępujących narkotyki. Obecnie w Polsce działa tylko trzy domy wspólnoty, w których młodzi ludzie, dzięki modlitwie, przyjaźni i pracy wychodzą ze swoich uzależnień.

Wielkie wrażenie wywarły na uczniach z naszej szkoły świadectwa dwóch młodych mężczyzn, którzy opowiedzieli o tym, co przeżyli, będąc narkomanami i jak wyglądała ich droga powrotu do normalności. Mówili o swoim życiu, rodzinie, zagubieniu, spotkaniu z narkotykami, kłopotach z prawem, samotności, cierpieniu i zmianie, jaka w nich zaszła, odkąd należą do Cenacolo. Wspólnota proponuje proste, rodzinne relacje oparte na modlitwie i pracy traktowanej jako dar. Dar prawdziwej przyjaźni, poświęcenia i radości służenia innym.

Słowa przestrogi kierowane do naszych wychowanków na pewno zapadną im w pamięć. Mamy nadzieję, że wyciągną właściwe wnioski i unikną podobnych błędów, przez które członkowie wspólnoty Cenacolo mają tak bolesne wspomnienia.

← Powrót