Szkoła Podstawowa w Długiem żegna się z Comeniusem

DSC0006523 czerwca 2015 r. w Szkole Podstawowej w Długiem odbyło się podsumowanie projektu Comenius „The World is Our Playground, Let’s Share Our Games” pt. „Piknik rodzinny z Comeniusem”. Wydarzenie to było podzielone na dwie części. Na część I zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Piotrówce, którzy poznali zasady tradycyjnych gier szkół partnerskich biorących udział w projekcie. Gry tak bardzo spodobały się gościom, że postanowiono organizować wspólne zajęcia sportowe dla uczniów sąsiadujących szkół od września 2015 r. Po intensywnym wysiłku, przy wietrznej pogodzie miło było razem z gośćmi skonsumować ciepły posiłek.

Druga część to piknik rodzinny, który z powodu deszczu odbył się  w sali Domu Ludowego w Długiem. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pan Kamil Kurowski –  Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze, Pan Jan Skwara – Sołtys wsi Długie, Pan Józef Tucki – Radny i rodzice uczniów. W związku z tym, że 23 czerwca to Dzień Ojca, uczniowie SP w Długiem rozpoczęli spotkanie programem artystycznym dla mam i tatusiów. Kolejne punkty programu były ściśle związane z podsumowaniem projektu Comenius. Przeprowadzone gry i zabawy projektowe pomiędzy rodzicami i dziećmi przyniosły wszystkim wiele radości. Ze wzruszeniem uczestnicy pikniku obejrzeli materiał filmowy         podsumowujący dwuletni projekt. Zdjęcia i filmy z wyjazdów do Hiszpanii, Anglii, Węgier     i Turcji, a także przyjęcie gości w Polsce pokazały fenomen Comeniusa. Dla niejednego uczestnika możliwość wyjazdów zagranicznych była pierwszym krokiem do bycia Europejczykiem. Uczestnictwo w projekcie wymagało posługiwania się językiem angielskim, a przebywanie w domach rodzinnych swoich zagranicznych kolegów przyczyniło się do zawiązania przyjaźni na całe życie oraz poznania kultury danego kraju. Od pierwszego wyjazdu uczniowie utrzymują z nowymi przyjaciółmi stały kontakt przez Internet. Jak wiele projekt przyniósł uczniom, uczestnicy pikniku dowiedzieli się na podstawie wspomnień tych, którzy uczestniczyli w mobilnościach. Niejednemu widzowi zakręciła się wtedy łezka w oku.

Miłym akcentem tego spotkania był poczęstunek i wspólnie wykonane tańce polskie    i tureckie.  Niesamowity widok tworzyły pary taneczne  rodzic – dziecko w Polonezie oraz wszyscy uczestnicy spotkania tańczący przy tureckiej muzyce.

Te dwa lata projektu Comenius to nie tylko czas intensywnej pracy, ale i czas rozrywki, integracji międzynarodowej, nawiązania nowych znajomości. Szkoda, że projekt dobiegł końca.

Gabriela Strzelczyk