Szkoła Podstawowa z wizytą w Manchesterze

DSC05059W dniach 27.04 – 04.05.2014 r. odbyła się wizyta w ramach partnerskiego programu Comenius „The World is Our Playground, Let’s Share Our Games” w Manchesterze. Szkołą goszczącą była szkoła The Kingsway School. W wizycie wzięli udział partnerzy projektu z Hiszpanii, Węgier, Turcji i Polski. Szkoła Podstawowa w Długiem reprezentowana była przez 4 uczniów z klasy VI: Karolinę Liwosz, Miłosza Wąsika, Oskara Kimaka i Kamila Faber, Panią Dyrektor Elżbietę Leszczyńską oraz koordynatora Gabrielę Strzelczyk. Wizyta partnerska w Anglii pod wieloma względami budziła wiele emocji wśród naszych uczniów. Pierwszy lot samolotem, pobyt w domach rodzin goszczących, komunikacja tylko w języku angielskim, poznanie wielu nowych kolegów to tylko niektóre z  nich.

Drugi dzień to wizyta w Outwood Primary School, gdzie poznaliśmy metody pracy z najmłodszymi oraz ich środowisko szkolne. Następnie udaliśmy się do Broughton Park, gdzie na profesjonalnym boisku do gry w Rugby Tag trenowaliśmy swoje umiejętności. Ponadto zwiedziliśmy Muzeum Footballu w Manchesterze, gdzie uczniowie interaktywnie sprawdzili swoje umiejętności w piłce nożnej. Kolejnym punktem na naszej trasie było Muzeum MOSI (Muzeum Nauki i Przemysłu), które znane jest z tego, że znajduje się w nim wiele rzeczy znanych z rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w Manchesterze. Dzień ten zakończył się w bardzo miłej atmosferze, ponieważ zaprezentowane zostały tradycyjne tańce narodowe ze wszystkich krajów partnerskich. Nasi uczniowie zatańczyli poloneza.

W trzecim dniu zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do Liverpoolu, gdzie mogliśmy poznać fenomen grupy „The Beatles” w Muzeum „The Beatles Story” oraz historię Titanica w Muzeum Narodowym w Liverpoolu.

Czwartek był okazją do spotkania się z władzami w Stockport Council. Ogromnym przeżyciem była możliwość zajęcia miejsc najwyższych władz miasta i poznanie historii tego miejsca. Korzystając z wolnego czasu w Trafford Centre, który jest największym domem handlowym w North West odwiedziliśmy przepiękne oceanarium „Sea Life”, gdzie mogliśmy na żywo zobaczyć setki gatunków morskich zwierząt i roślin.

Najbardziej emocjonującym dniem okazał się piątek, ponieważ zwiedziliśmy stadion Manchester United Football Club, co dla niektórych naszych uczniów było spełnieniem marzeń. Następnie udaliśmy się na spacer do Tatton Park, jednej z największych spuścizn  w Manchesterze, gdzie znajdują się przepiękne japońskie i włoskie ogrody. Tam też bawiliśmy się w kolejne tradycyjne gry.

Na zakończenie pobytu kraj goszczący zorganizował wieczór z dyskoteką oraz wspólnym śpiewaniem piosenek „The Beatles”.

Dziękujemy The Kingsway School za przeżycie wspaniałego tygodnia pełnego wrażeń i doświadczeń. Jak pięknie powiedziała koordynatorka projektu z Turcji Emel Simsek „Byliśmy europejską mozaiką, którą chcieliśmy stworzyć pisząc ten projekt”.

Gabriela Strzelczyk
Koordynator Projektu

← Powrót