Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami.

Białego orła każdy w sercu ma.

Wszyscy jesteśmy granic jej stróżami

Ty i ja!

I taka będzie, jaką ją stworzymy.

Wysiłkiem woli, pracą rąk i dusz.

Biedna i słaba albo też potężna

w blasku zórz!”

W dniu 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę, wszyscy uczniowie odśpiewali hymn Polski, włączając się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie klasy V, VII i VIII przedstawili wzruszający program artystyczny, który miał przypomnieć trudne czasy niewoli oraz dążenie Polaków do odzyskania niepodległości.Wiersze i pieśni patriotyczne wprowadziły słuchaczy w  atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Ukazywały ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli nie ugiął się, niestrudzenie wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Ta uroczystość była okazją do zadumy i refleksji oraz lekcją patriotyzmu. Warto w tym zabieganym życiu zatrzymać się na chwilę i wspomnieć naszych przodków, którzy walczyli o wolność, a często poświęcili dla nas życie.

 

Uczniowie naszej szkoły jak co roku uczestniczyli w gminnych uroczystościach z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny w latach 1914 – 1920 przy ulicy Dubisa w Jedliczu.

 

← Powrót