W świecie mitów greckich

25 lutego br. uczniowie klas V i VI wraz z wychowawcami wybrali się do RCKP w Krośnie, gdzie obejrzeli spektakl „Mitologia grecka” przygotowany przez Teatr Bohema z Bielska- Białej. Reżyser posłużył się konwencją „teatru w teatrze”. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty „Mitologii” Jana Parandowskiego.

Praca w teatrze do łatwych nie należy, uczniowie mieli możliwość zobaczyć działania artystów od kulis. Na próbie pojawił się niepostrzeżenie nieproszony gość – bóg kupców i złodziei – Hermes. Za pomocą swoich czarów wprowadził wszystkich w świat starożytnej Grecji i nauczył, czym właściwie są mity. Uczniowie przypomnieli sobie, po co Dedalowi i Ikarowi były skrzydła, dlaczego boginie kłóciły się o jabłko, dlaczego król Midas miał ośle uszy czy też co kryło się w puszce Pandory.

W przedstawieniu wykorzystane zostały elementy czarnego teatru i teatru cienia. Scenografia i kostiumy charakteryzowały się dbałością o szczegóły oraz wiernie oddawały klimat antyku. Uwagę zwracały niekonwencjonalne elementy dekoracji, bardzo dobra gra aktorska i oprawa muzyczna, która doskonale budowała nastrój spektaklu.

Młodym widzom przedstawienie bardzo się podobało, żywo reagowali, śmiali się, ale były też momenty wzruszenia. Dzięki takim wyjazdom nasi uczniowie kształtują wrażliwość estetyczną, uczą się świadomego odbioru sztuki, utrwalają wiadomości dotyczące lektur obowiązkowych oraz zostają wyposażeni w niezbędne wiadomości z zakresu edukacji teatralnej.

 

← Powrót