Wizyta partnerska w Turcji

DSC06254W dniach 23 – 30 maja 2015r. ośmioro uczniów oraz trzech nauczycieli Szkoły Podstawowej w Długiem gościło w szkole partnerskiej w Ankarze. W spotkaniu uczestniczyli również partnerzy z Wielkiej Brytanii, Węgier i Hiszpanii. Uczniowie szkół partnerskich mieszkali w domach swoich tureckich kolegów. Projekt miał uzmysłowić uczestnikom, że różnice językowe i kulturowe są zaletami, bo wszyscy stanowią część społeczności europejskiej.

Głównym celem wizyty było przypomnienie gier i zabaw z poszczególnych krajów, poznanie tradycyjnych gier, zabaw, tańców, kultury tureckiej oraz podsumowanie efektów dwuletniego projektu. Pierwszy i ostatni dzień wizyty przeznaczony był na podróż, natomiast w pozostałe dni realizowane były kolejne punkty programu pobytu.

Pierwszym wspólnie spędzonym dniem była niedziela. Tak jak w większości krajów jest to dzień wolny od pracy. Wszyscy spędzili go w centrum gier, zabaw i odpoczynku w Ahlatlıbel. Tutaj odbył się turniej gier i zabaw, które towarzyszyły przez cały okres realizacji projektu. Uczniowie poznali tradycyjne zabawy tureckie, takie jak puszczanie latawców, przeciąganie liny. Wielką atrakcją był paintball. Pobyt w tym centrum był okazją do zobaczenia jak rodziny tureckie spędzają czas wolny – rodzice i dzieci wspólnie bawią się, uczestniczą w różnych grach na powietrzu, urządzają rodzinne pikniki.

Poniedziałek był dniem bardzo oficjalnym. Uczniowie ze szkoły partnerskiej przywitali pozostałych uczestników niesamowitym występem taneczno – muzycznym. Zwiedzono szkołę, uczestniczono na zajęciach lekcyjnych, poznano system edukacji w Turcji. W centrum KEÇMEK, Keçiören zorganizowano warsztaty ze sztuki Ebru. Przeżyciem dla wszystkich była oficjalna wizyta w gmachu władz tureckich i spotkanie z włodarzami Ankary. Po części oficjalnej odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Ministra Edukacji, Dyrektora Szkoły, przedstawicieli władz Ankary i rodziców goszczących uczniów w swoich domach. Nieprzewidzianą atrakcją tego dnia była burza z gradem wielkości śliwek, która sparaliżowała Ankarę na kilka godzin.

Kolejny dzień to solidna lekcja historii i kultury Turcji. Wizyta w meczecie, zwiedzanie Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, wejście do Mauzoleum Ataturka – założyciela Tureckiej Republiki, Muzeum Zabawek – Rahmi Koç, obiad na zamku w Ankarze przeniosły uczestników projektu w przeszłość.
Wyjazd do Kapadocji zapewnił wszystkim obrazy nie do zapomnienia. Słone jezioro Tuz, drugie pod względem wielkości w Turcji, pokazało w jaki sposób Turcja zaopatruje się w sól. Widok głebokich kanionów, jaskiń, kościołów, podziemnego miasta, doliny gołębi i niesamowitych form geologicznych, wprawił uczestników wyjazdu w zachwyt. Dzieci uczestniczyły w warsztatach ceramiki oraz prezentacji tworzenia naczyń i ozdób z onyksu.

Ostatni wspólnie spędzony dzień poświęcono na gry i zabawy projektowe w pięknym ogrodzie. Świetną edukacyjną przygodą okazała się wizyta w Muzeum Nauki w Ankarze. Uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach. Podczas pierwszych poznali,trenowali i wprowadzali w życie techniki śledcze, rozwiązali zagadkę kryminalną. Podczas drugich utrwalali wiadomości z astronomii.
Podsumowaniem całego spotkania była pożegnalna kolacja. Uczestnicy otrzymali certyfikaty pobytu, uczniowie z poszczególnych krajów prezentowali swoje tańce i piosenki. Wzruszającym momentem był film podsumowujący cały projekt. Trudno było się rozstać wiedząc, że to ostatnie spotkanie. Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawarte w okresie realizacji projektu przetrwają odległość dzielącą nas od siebie.

Gabriela Strzelczyk

← Powrót