Wycieczka do Dębna i Bochni

DSC05474W dniu 25 czerwca uczniowie starszych klas uczestniczyli w ciekawej wycieczce. Najpierw zwiedzili zamek w Dębnie, który pochodzi z XV wieku i uznawany jest za jeden z najstarszych i najcenniejszych tego typu obiektów w Małopolsce. Rezydencja o charakterze obronnym została przebudowana w okresie Renesansu. Obecnie znajduje się tam oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Muzeum Wnętrza do zwiedzania m.in. kaplica, sala koncertowa, kuchnia, spiżarnia, skarbiec, wystawa historyczna.

Położony wśród zieleni zamek, otoczony fosą (obecnie suchą), wspaniale odrestaurowany, prezentuje się bardzo okazale i romantycznie. W pięknych komnatach uczniowie mogli podziwiać wyroby rzemiosła artystycznego, malarstwo, meble, fragmenty zabytkowej kamieniarki. Szczególną uwagę wszystkich zwróciła wspaniała zamkowa kuchnia, z bardzo bogatym, stylowym wyposażeniem. W muzeum zgromadzono wiele cennych eksponatów, znajduje się tam m.in. 500-letnia „Biblia” Jakuba Wujka.

Kolejną atrakcją turystyczną było zwiedzanie Kopalni Soli Bochnia, która jest najstarszą polską kopalnią i cennym zabytkiem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Początki bocheńskiego zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Dziś kopalnia jest nowoczesnym centrum łączącym, tradycję z nowoczesnością.

Uczniowie odbyli ekscytującą podróż trasą turystyczną, usłyszeli wiele ciekawostek historycznych i legend. Ekspozycję wzbogacały liczne efekty multimedialne, które przybliżyły młodzieży dawne czasy i pozwoliły lepiej poznać technologię wydobycia soli i warunki pracy górników w średniowiecznych kopalniach. Dreszczyk emocji zapewniły dzieciom takie atrakcje jak zjazd do kopalni nietypowa windą – klatką oraz przejazd kolejką nazywaną „metrem”.

Po trudach zwiedzania młodzi turyści mogli aktywnie odpocząć w rekreacyjnej części kopalni usytuowanej w komorze Ważyn. Mieli okazję skorzystać z boiska sportowego, wyposażonego w niezbędny sprzęt sportowy, placu zabaw, a także posilić się po wyczerpującym marszu podziemnymi chodnikami.

Wycieczka zapewniła uczniom wiele niezapomnianych ważeń, wrócili zadowoleni i w dobrych humorach.

← Powrót