Wycieczka do Karpackiej Troi

DSC02234W dniu 19 października 2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Długiem uczestniczyli w wycieczce do Trzcinicy, gdzie mieli okazję zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Obiekt ten niedawno został otwarty i szybko stał się atrakcją turystyczną regionu. Stanowi oddział Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.

Miejsce ,w którym powstał Skansen, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Młodzież starszych klas z zainteresowaniem obejrzała ekspozycję muzealną, teren grodziska „Wały Królewskie oraz park archeologiczny. W sali wystawowej można było zobaczyć wiele zabytków odkrytych podczas prac wykopaliskowych, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

Na grodzisku zrekonstruowano fragmenty wałów obronnych i domostw. W parku archeologicznym można podziwiać wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, wykonane wg technologii stosowanej w pradziejach. Dzieci z dużym zdziwieniem, ale i zaciekawieniem oglądały dawne domostwa, sprzęty, słuchały o prehistorycznych zwyczajach. Była to dla nich wyjątkowa lekcja historii.

Najmłodsi uczniowie miło spędzili czas w „Salce Małego Odkrywcy”. Pomieszczenie wyposażone zostało w odpowiedni zestaw mebli, pomocy naukowych, sprzęt multimedialny oraz zabawki, zarówno współczesne jak i kopie tych używanych przez dzieci w dawnych czasach.

Wyjazd do Karpackiej Troi okazał się trafionym pomysłem, wielu uczniów deklarowało, że na pewno jeszcze tam wrócą.

← Powrót