Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

111 czerwca  2019 r. uczniowie klas IV– VIII naszej szkoły byli na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym. W czasie sześciogodzinnego zwiedzania wszyscy mogli na własne oczy podziwiać walory krajobrazowe parku.

Na początku uczniowie zwiedzili późnorenesansowy, XVI – wieczny zamek w Pieskowej Skale. Tam obejrzeli bogatą ekspozycję muzealną, galerię ukazującą przemiany w sztuce europejskiej od średniowiecza po wiek współczesny. W Muzeum Przyrodniczym w Ojcowie poznali historię związaną z ruinami zamku w Ojcowie, który pochodzi z XIV wieku i obejrzeli film przyrodniczy na temat tego, jak powstała tak urozmaicona i bogata rzeźba krasowa, na którą składają się strome ściany wąwozów zbudowanych z wapieni skalistych wznoszące się do wysokości 50 m. W tym multimedialnym muzeum mogli także zobaczyć sztuczną jaskinię, w której słychać odgłosy nietoperzy oraz zwierzęta zamieszkujące Ojcowski Park Narodowy.

Przewodnik oprowadził uczniów po Dolinie Prądnika. Zobaczyli tam wysokie na kilkadziesiąt metrów skały o fantazyjnych kształtach i mnóstwo jaskiń. Oglądali ruiny zamku w Ojcowie, podziwiali ostańce, takie jak: Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa. Udali się do największej i najsławniejszej Jaskini Łokietka. Podążając głównym korytarzem, podziwiali trzy komory o nazwach: Sala Rycerska, Kuchnia i Sypialnia. W drodze powrotnej przeszli jeszcze przez Bramę Krakowską, utworzoną przez dwie bryły wapienne o wysokości 15 m.

Mimo zmęczenia długą wędrówką humory wszystkim dopisywały. W trakcie wycieczki uczniowie kolejny raz przekonali się, jak piękna, różnorodna i niezwykła jest polska przyroda.

← Powrót