Znani i nieznani z Gminy Jedlicze

W dniu 8 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Zachować w pamięci – znani i nieznani z Gminy Jedlicze”. Celem tego konkursu, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Kaspra Wojnara, było upowszechnianie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zainteresowanie uczniów historią Małej Ojczyzny i zainspirowanie ich do twórczych poszukiwań.

Uczestnicy konkursu przygotowali prace historyczno – literackie, opisujące życie, twórczość, osiągnięcia wybitnej osoby, związanej z naszym regionem. Ważnym etapem działań było przeprowadzenie wywiadów i gromadzenie dokumentów. Podsumowanie konkursu rozpoczęło się od prezentacji uczniowskich prac. Zgromadzeni goście i młodzież szkolna mieli okazję poznać ciekawe postacie o nietuzinkowych życiorysach, które w różny sposób wpisały się w historię naszej lokalnej społeczności i wniosły niebagatelny wkład w dziedzictwo kulturowe regionu. Byli to m.in. Antoni Jaracz, Władysława Kononowicz, Henryk Bugiel, Stefan Musiał czy Bogusław Dziura.

Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Amelia Bożek i Bartłomiej Czekański. Zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody książkowe. Największą jednak wartość ma wiedza, jaką zdobyli, i obudzona na nowo ciekawość świata, która na pewno zainspiruje ich do dalszych poszukiwań.

 

← Powrót